Att lägga in illustrationer i blogginlägg är viktigt för min del. Ofta vill jag illustrera exempel från mitt surfande på telefonen. Så det finns lite att tänka på…
Mina två bloggar har idag vit bakgrund beroende på att jag vill lyfta fram texter och då är vit bakgrund att föredra framför andra färger. Dessutom kan besökare själva justera ljusstyrkan på sin mobil, surfplatta eller dator. Men det ställer till det för mig när jag illustrerar med skärmbilder. Men det finns lösningar.
Tidigare la jag en enkel ram runt mina bilder för att skilja bloggens bakgrund mot skärmbilden som ju även den har samma vita bakgrund.
Filter är lösningen i Google Foto
Följande lösning gäller för Android i min Sony Xperia.

Som helt överflyttad från Apples värld av appar till Googles Android så är det numera Goggles Foto som är min app för att hantera illustrationer. Det gäller för egna tagna foton, nerladdade bilder på nätet och framförallt skärmbilder. Ett exempel är logon här bredvid.
De filter jag använder just nu heter ‘Vogue” och ”Bazaar” som skapar en gråskala där det annars skulle vara vitt, exempelvis i skärmbilder. Det som skiljer dem åt är att Vouge även gör om bilden till svartvit medan Bazaar behåller bildens färger men ger en svagare grå nyans på alla vita detaljer och därmed bakgrunder på skärmbildet.
Jag vet ännu inte vilken av dem som blir min standard i fortsättningen. Jag tycker nämligen att Bazaars gråskala är lite för blek. Men jag kanske ändrar mig eller testar fram ett annat filter. En sak är dock säker! Metoden med ram har jag helt övergett!
Vill du se exempel så har du Vogue-filter på inlägget ”Begreppet app är helt rätt” samt Bazaar-filtret på inlägget ”Bästa schemat…” under rubriken Google Kalender.
Hör gärna av dig med en kommentar vilket filter du tycker funkar bäst på den telefon surfplatta eller dator som du surfar på.