Under min tid inom IT har begreppet både förändrats och utvecklats och kommer nog att utvecklas än mer
Så jag tänkte försöka göra ett stopp i tiden och försöka definiera vad en app är just nu.
Idag är en app vad vi på den gamla goda tiden kallade apparna för program. Därav begreppet programmerare, alltså de som skrev programkod som blev program. Varför dessa program blivit appar kan jag inte svara på. Möjligen är det sättet att ta fram kod som ligger till grund för att programmen blev applikationer. Man återanvänder alltså kod gång på gång i formen av tillägg. Jag ser det exempelvis i WordPress när jag skapar dialogsidor typ kontakt eller gästbok. Jag bara lägger till färdiga funktioner som redan fungerar och har återanvänts gång på gång av andra WordPressanvändare.
En app är förkortningen för applikation och det var något helt annat på sin tid. En applikation var då en del av ett system i en stordator. Krångligt? Ok då, jag stoppar där för jag vill berätta att en app idag är två olika appar, nämligen en webbapp och en mobilapp.
Mobilapp eller bara app
En app är i folkmun ett program i någons smartphone. Det program som gör en bestämd sak på en massa olika sätt. Det är väl vad de flesta anser idag.
En egenskap som denna typ av app har, är att man laddar ner och installerar den på sin telefon.
Det borde sluta här om allt vore frid och fröjd men så är det inte. Telefonerna har ju sina begränsningar och är ju inte heller helt lika även om man ser till ett och samma varumärke.
En Sony Xperia är inte detsamma som en annan Sony Xperia. Det kan man tydligt se på priset i butik. Inte ens iPhone är en och samma och det blir bara värre år för år.
Det finns ingen garanti för att en app fungerar likadant mellan olika versioner. Dessutom finns det versioner av denna app. Så man måste hålla koll på versioner av både telefonen och appen.
Sen är det en dimension till…
Webbappen
Webbappen är turboversionen av mobilappen! Det är den man tar till när appen i luren inte räcker till.
Det som oftast skiljer webbappen mot mobilappen är mängden funktionalitet. Webbappen kan mer än mobilappen eller så är handgreppen helt olika. Detta gäller exempelvis WordPress när jag nyligen letade efter en funktion genom att först köra via webbappen för att sedan förstå var denna funktion var gömd i mobilen.
Så tro inte nån som påstår nått om en app, fråga då vilken han eller hon menar. Webbappen eller mobilappen?
[…] Vet du vad en app är? […]