Ränderna går aldrig ur sa zebran när det började regna…
Samma här! Det började tidigt. 1971 med en paus på I3 i Örebro. Sen fixade Kent in mig på Datema i Solna. På den vägen blev det. IT, eller ”Data” som det hette på den tiden. IT både yrkesmässigt och på fritiden. Nörd? Javisst! Fast i positiv bemärkelse. Man va ju med om en utveckling som va och fortfarande är fantastisk.
Numera pensionär men still going strong. Kan rätt mycket om mobiler, surfplattor och PC. Det enda området som jag inte ägnat en minut åt är Mac. Men iPhone och iPad har jag! Dessutom två Androida surfplattor.
Naturligtvis är min PC, eller laptop om du så vill, en så kallad 2i1. Jag kan alltså rycka loss skärmen så att datorn blir en surfplatta med Windows 10.
Jag underhåller 5 hemsidor där 3 av dem är mina egna genom åren. Webmaster åt två föreningar där jag bor plus att jag då och då hjälper goda vänner med deras IT- eller telefonproblem.
De här vännerna är absolut inga ointelligenta medmänniskor. Tvärt om! Men de har andra intressen än att hänga med som jag gör. Därför ser jag och inser hur fort det går samt kan förstå hur stora IT-problemen är för gemene man.