Facebook…

Jag blev mycket irriterad när jag fick meddelandet och valet mellan att betala för att använda Facebook för att slippa reklam eller uttryckligen acceptera att Meta visar mig massor med reklam när jag använder appen i min telefon.

Jag avaktiverade appen i min telefon för att åtminstone slippa Facebook dagligen i tid och otid. Anledningen är ju att vi alla som finns i Facebook blivit beroende av appen i en rad sammanhang, så även jag.

Jag fanns hela tiden kvar, men läste enbart via en av mina surfplattor, vilket fick till följd att jag faktiskt drog ner på tiden i Facebook. Men jag insåg efter ett tag att Facebook har en uppgift som jag inte tidigare tänkt på, men som nu blev mycket tydlig.

Facebook är en plats för opinionsbildning för den enskilde!

Så jag börjar om och gör som många andra, ignorerar reklamen så gott det går och kommer senare värdera om jag ändå ska ta på mig utgiften att få en reklamfri upplevelse. En bekant har redan vittnat om att Facebook blir en helt annan upplevelse utan reklam!

En annan viktig del är att jag kan publicera min åsikt via de upprop som jag numera ofta deltar i. Om jag inte delat med mig att jag skrivit på upprop i olika sammanhang som jag sympatiserar med, så är det ju ingen som vet vad jag tycker och jag blir bara en anonym tyst individ i det stora hela.

Det är speciellt viktigt just nu när vi har en SD-regering som intensivt skär ner viktiga samhällsfunktioner och omfördelar stora delar av våra gemensamma tillgångar till fördel för de få som redan har alla fördelar i samhället både när det gäller makt och tillgångar i den så kallade egna plånboken.

Jag stödjer mitt beslut på följande talesätt som jag haft i många år

Det finns de som får något att hända, det finns de som bara ser vad som händer och det finns de som undrar vad som har hänt.

Jag vill tillhöra den första gruppen!

Jag skriver det här som en inledning på några viktiga inlägg som jag kommer att publicera inom kort.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.